28 Milyar TL Kâr Yetmedi! Bankalar Masraf ve Komisyonları Yükseltti!

Bankacılık işlemleri için 2018 yılı oldukça zamlı bir başlangıç yaptı. Havale ücretlerinden, fatura ödemelerine kadar tüm bankacılık işlemleri için yüzde 50’ye kadar zam geldi.

2017 yılında bankalar, elde ettikleri net kârları, 2016 yıl sonu verilerine göre yüzde 30,9 oranında artırarak 49,1 milyar Türk Lirası seviyesine ulaştırmıştı. Bu rakam, tüm zamanların en yüksek kâr seviyesi olurken, bankaların bankacılık işlemleri vasıtası ile elde ettikleri gelir de 28 milyar Türk Lirası seviyesine ulaştı.

20 farklı bankacılık işleminden 1 yılda 28 milyar Türk Lirası tutarında gelir elde eden bankalar, bu bankacılık işlemleri için yüzde 50’ye kadar yükselen oranlarda zam uygulamasına gittiler. İnternet ve mobil bankacılık alanında yapılan havalelerden 1,70 Türk Lirası tutarında kesinti yapan bankalar, bu tutarı 2,20 Türk Lirası’na çıkartırken, EFT işlemlerinden alınan 4,50 Türk Lirası tutarındaki kesintiyi de 5,10 Türk Lirası seviyesine yükselttiler.

Bankalar tarafından uygulanan bankacılık işlemi ücretleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden yayınlandı. Havale, para aktarma, kredi, kredi kartı, banka kartı, mevduat hesabı, ATM kullanımı, kiralık kasa ücretleri, çek, senet, menkul kıymet işlemleri gibi tüm işlemlerden elde edilen gelir oranını yükseltmek isteyen bankalar, vatandaşlardan tahsil ettikleri masrafları, ücretleri ve komisyonları yükseltti.

Çağrı merkezleri vasıtasıyla yapılan havaleler için 2017 yılında alınan ücret 30 Türk Lirası seviyesinde alırken, bazı bankalar bu ücreti 40 Türk Lirası’na kadar yükseltti. EFT işlemi için alınan 48 Türk Lirası’na tekabül eden masraf da 55 Türk Lirası seviyesine çıkartıldı. Şubelerden yapılan havale işlemleri için de ortalama 5 Türk Lirası’na tekabül eden bir zamma gidildi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*