Enflasyon Beklentinin Altında Geldi, Ekonomistler Değerlendirdi!

2018 yılının ilk enflasyon rakamları açıklandı. Tüfe’nin yüzde 1,02 oranında artış gösterip, beklentinin altında yükselmesi, ekonomistler tarafından olumlu karşılandı.

2017 yılının Ocak ayında yüzde 2,46 düzeyinde artış yaşayan TÜFE, 2003 yılı bazlı endeks, Ocak ayları tarihsel ortalaması da yüzde 1,13 düzeyinde gerçekleşiyor. Konu hakkında değerlendirmelerini ileten AA Finans  Analisti Haluk Bürümcekçi, Ocak ayında yaşanan enflasyonun, bir önceki yıla göre düşük gelmesinin ana sebebinin gıda fiyatlarının sınırlı bir artış yaşaması olduğunu belirtti. Enerji grubunda da yüzde 2,4 düzeyinde artış olduğunu, bu artışın da 2017 yılına göre düşük kaldığını dile getiren Bürümcekçi, mobilya, ev aleti gibi döviz kurlarına karşı hassasiyet gösteren kategorilerin de fiyat artışı yaşamasının, enfalsyonun düşüşünü engellediğini kaydetti.

Konu hakkında görüşlerini ileten Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banı Kıvci Tokalı ise, çekirdek enflasyonun yıllık bazda sınırlı bir düşüş yaşadığını, bu durumun olumlu olduğunu, lakin manşet enflasyon için yıllık oranda yaşanan düşüşün önümüzdeki süreçte ivme kaybederek yavaşlayabileceğini, tek hane hedefi için biraz daha zaman gerektiğini, baskının son dönemde normalleşmesinin, kur etkisi açısından da belirleyici bir rol üsteleneceğini belirtti.

Petrol Fiyatları Yükselmeye Devam Ederse Çift Hane Kalıcı Olur

İş Yatırım Araştırma Bölüm Yönetmeni Muammer Kömürcüoğlu tarafından yapılan değerlendirmede ise çekirdek enflasyon için düzeltmenin gerçekleşmediğini, yıllık bazdaki çekirdek enflasyonun halen daha manşet enflasyonun üzerinde seyrettiğini, kur geçişinde yaşanan gecikme etkisinin ve iç talepte olan güçlü seyrin bu aşamada ortaya çıktığını belirtti. Değerlendirmesinde enflasyon artışının beklentilerin altında geldiğini, kur ve tahvil piyasalarının bu duruma olumlu bir tepki göstereceğini, lakin çekirdek göstergeler için görünümün halen daha negatif seyirde olduğunu, iç talep için yaşanan güçlü seyrin devam etmesiyle birlikte, kuraklık riskinin artması ve petrol fiyatlarının yükselmesi de eklenince, 2018 yılının genelinde çift haneli enflasyonun devam etmesini beklediklerini ifade etti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*