Bakan Açıkladı: İşyeri Ruhsatı 5 Günde Çıkacak!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Batman’da katılığı çalıştayda iş yeri ve mağaza açılışında istenen belgelerden bir kısmının kaldırıldığını ifade etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’de iş yeri ve beyaz eşya mağazası açılışı esnasında istenilen belgelerin bir kısmının kaldırıldığını ifade etti. Türkiye’de bir iş yeri ya da mağaza açılışında 317 adet belge istendiğini, bu belgeleri toplama süresinin 37 gün olduğunu, rakamsal olarak da ortalama 10 ila 12 bin Türk Lirası’na tekabül ettiğini ifade ederken, yapılan düzenleme ile bu belgelerin kaldırıldığını belirtti.

Hayata geçirilen PERBİS adlı sistem vasıtasıyla esnafın tek bir başvuru vasıtasıyla 5 gün gibi bir sürede işyeri açma ruhsatının tamamını alabileceğini ifade eden Bakan Tüfenkci, bu sistemin bir yazılım vasıtasıyla arka planda tüm belgeleri toplayacağını ifade etti. 2018 yılının sonu, 2019’un başında sistemin Türkiye genelinde kullanıma sunulacağını ifade eden Bakan Tüfenkci, sistemi bir müjde olarak tanıttı.

Yaptığı açıklamalarda aynı zamanda sınır ticareti konusunda yeni çalışmaların gündemde olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, Hakkari, Şırnak, Van, Iğdır Ardahan, Mardin gibi bölgelerde birçok fabrika ziyaret edildiğini, bu fabrikaların sınır ticareti için kolaylık talebinde bulunduğunu, bu taleplerin dikkate alınması halinde konseptin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bahsi geçen bölge için sanayiciliğe ek hayvancılığın da geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Tüfenkci, Güney Doğu bölgesinde Antep fıstığının yüzde 93,5’inin, arpanın yüzde 16’sının, buğdayın yüzde 52’sinin ve mısırın da yüzde 30’unun yetiştiğini ifade etti. 

Acil nakit ihtiyaçlarınızı çözüme kavuşturabilmek adına kredi kampanyalarını inceleyebilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*