Müjde! Emekli Olamayanlar Ödenen Primleri Toplu İade Alacak!

Yıllarca emekli olmak için çalışıp, emekli olmaya dair tüm yolların tükendiğine inanan sigortalılar, artık SGK’dan ödenen primler için iade alabilecekler.

Yıllarca emekli olmak adına çalışıp, sigorta başlangıç tarihi itibariyle belirli bir sürede prim ödenmesi gerekirken, bazı vatandaşlar hem yaş, hem de yıl şartını yerine getiremiyor. Askerlik borçlanması, doğum borçlanması gibi durumlar neticesinde yeterli çalışma imkânını bulamayan vatandaşlar, bu zamanak adar SGK’dan iade alamıyorlardı.

Askerlik borçlanması, doğum borçlanması gibi birçok imkân sunan SGK, tüm bu imkânlara rağmen şartları tamamlayamayan da birçok vatandaşın mağdur olmasını engelleyemiyordu. Yapılan düzenleme ile birlikte, çalışma imkânı olmayan vatandaşların ödedikleri primlerin boşa gitmemesi için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primlerin toplu bir şekilde geri ödenmesine de imkân tanıyor. Prim ödenerek emekli olamayan vatandaşlar, primleri toplu bir şekilde geri alırken, emekli olma hakkı kazanabilecek sürede memurluk yapamayan kişiler de kesenek iadesi şeklinde iade alıyorlar.

Toplu parayı iade alabilmek için gereken ise 2 farklı şart var. Bu şartlardan bir tanesi, Bağ-Kur’lu olan kişilerin kendi işine devam etmemeleri gerekiyor. Diğer şart ise, emeklilik için gerekli olan üç şarttan iki tanesinin, yani erkekler için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl ve yaş şartının tamamlanmış olması gerekiyor. Bu şartları sağlayan vatandaşlar, gerekli prim süresini tamamlamışlar ise zaten emekli olarak maaşa bağlanıyorlar. Ama yaş ve de sigorta yılı şartını tamamlayıp, primlerini eksik olarak yatıran, geri kalan miktarı da tamamlama şansı olmayan emekli adayları, yıllarca ödenmiş olan primleri bir dilekçe vererek SGK’dan primleri iade alabilirler.

Acil nakit ihtiyaçlarınızı çözüme kavuşturabilmek adına kredi kampanyalarını inceleyebilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*