Defter Saklamak Tarihe Karışıyor, Defter Beyan Sistemi Hayata Geçiyor!

Maliye Bakanlığı önemli bir çalışma imza attı. Bakanlık tarafından hayata geçirilen Defter Beyan Sistemi sayesinde artık esnaf defter tasdiği ve defter saklamak ile uğraşmayacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gün içerisinde önemli açıklamalar gerçekleştirdi. Defter Beyan Sistemi’nin gerçekleştirildiğini, basit usul kapsamında olan vergi mükelleflerinin artık esnaf odalarında tutulmakta olan defter bilgileri, defter kayıtları gibi dökümanların bakanlık tarafından hayata geçirilen sistemde tutulacağını ifade eden Ağbal, defter saklama derdinin tarihe karıştığını ifade etti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) tarafından organize edilen Defter Beyan Sistemi’nin tanıtım toplantısına katılım yapan Ağbal, son 3 yıldır esnafı rahatlatmak, daha rahat şartlar altında çalışmaları sürdürmek adına çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Gençlerin kendi iş yerlerini açmaları yönünde teşviklerin olduğunu, 75 bin TL’ye kadar elde edilen ilk üç yıllık kazançtan vergi alınmayacağını, basit usul mükelleflerde de ilk 8 bin TL için yıllık kazançlara istisna getirildiğini, bu düzenlemelerden yaklaşık 750 bin mükellefin faydalandığını, aynı zamanda ticari araçlar için ÖTV’siz araç alma uygulamasının hayata geçirildiğini, bu uygulamanın 2019’a kadar devam edeceğini ifade etti.

Maliye Bakanlığı tarafından Defter Beyan Sistemi için bir yazılım hazırlandığını ifade eden Ağbal, tüm esnaf odalarının online ortamda bu yazılıma erişebileceğini, odalarda tutulan tüm defterlerin ve belgelerin internet ortamında muhafaza edileceğini, basit usul mükelleflerin artık bu imkândan faydalanabileceğini, defter tasdiki ile uğraşılmayacağını ifade etti.

Ağbal, bu sistemin kullanımı için 1 Temmuz 2018 tarihine kadar geçiş süreci tanındığını ifade etti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*