İhracatta 6 Sektör 2017’yi Rekorla Kapattı!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından yapılan açıklamaya göre, 2017 yılında 6 farklı sektörde ihracat rekoru kırıldı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2017 yılında altı farklı sektörün ihracat alanında rekor kırdığını açıkladı. Rekor kırılan sektörler ise otomotiv, makine, mücevher, savunma ve havacılık, meyve ve sebze mamulleri ve süs bitkileri oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre, 2017 yılını tüm zamanlarda gerçekleştirilen ihracat rakamlarını geride bırakarak, Cumhuriyet tarihinin en büyük ikinci yıllık ihracat rakamına ulaşıldı. Gerçekleştirilen ihracatlar kapsamında 6 farklı sektörde de tarihin en yüksek ihracat rakamları elde edildi.

Açıklamada görüşlerine yer veren TİM Başkanı Büyükekşi, 2017 yılında her ay ihracatta önemli bir artış yaşandığını, 12 aylık zaman diliminin 8 aylık döneminde ihracatın çift haneli büyüme gösterdiğini ifade etti.

2000 yılında 2,4 milyar dolar seviyesinde olan otomotiv ihracatının 2017 yılında 28,5 milyar Dolar seviyesine ulaştığını ifade eden Büyükekşi, makine sektörünün gerçekleştirdiği ihracatın 6,1 milyar Dolar seviyesine, mücevher sektörünün gerçekleştirdiği ihracatın 3,3 milyar Dolar seviyesine, savunma ve havacılık sektörünün gerçekleştirdiği ihracatın 1,7 milyar Dolar seviyesine, meyve ve sebze mamulleri sektörünün gerçekleştirdiği ihracatın 1,4 milyar Dolar seviyesine, süs bitkileri sektörünün gerçekleştirdiği ihracatın 85 milyon Dolar seviyesine ulaşarak Türkiye tarihindeki en yüksek rakamların elde edildiğini ifade etti.

Büyükekşi, açıklamasında 2017 yılında 185 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiğini, İzlanda’ya yapılan ihracatın 6 kattan fazla, Haiti’ye yapılan ihracatın 4 kat, Jamaika, Malta ve Panama’ya yapılan ihracatın yüzde 100 oranında arttığını, Liberya, Singapur, Dominik Cumhuriyetinin aralarında bulunduğu ülkelere yapılan ihracatın da neredeyse iki katına çıktığını ifade etti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*