Enflasyon İçin Beklentiler Yukarı Yönlü!

Enflasyon oranları yarın açıklanacak. Açıklanacak olan enflasyon oranları, memurların ek zam alıp alamayacağını da gösterecek. Enflasyon oranlarının açıklanması beklenirken, Anadolu Ajansı tarafından gerçekleştirilen AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi açıklandı.

Anadolu Ajansı, birçok ekonomistten edindiği bilgiler doğrultusunda AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’nin sonuçlarını açıkladı. Ankete katılım sağlayan ekonomistler, 2017 yılının son döneminde Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 11,73 oranında artış yaşamasını bekliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılı Aralık ayına dair enflasyon rakamlarını 3 Ocak tarihinde (yarın) açıklayacak. Yapılacak olan bu açıklama öncesinde, Anadolu Ajansı Finans, 20 farklı ekonomistin katılım sağladığı enflasyon verileri ile alakalı beklentiler anketinin sonuçlarını bugün açıkladı.

Ankete katılım sağlayan 20 ekonomistin verdiği bilgiler doğrultusunda, 2017 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 11,73 olarak ortalama bir sonuç ortaya çıktı. En düşük enflasyon beklentisi yüzde 11,27 oranında olurken, en yüksek enflasyon beklentisi de yüzde 12,20 oranında olduğu ifade edildi.

Aralık ayında gerçekleşmesi beklenen enflasyonun ise, Kasım ayına oranla yüzde 0,51 oranında artacağının öngörüldüğü ifade edilirken, enflasyon beklentileri için en az yüzde 10, en yüksek ise yüzde 0,82 oranında artış yaşanacağı ifade edildi.

Enflasyon, 2017 yılının Kasım ayında; bir önceki ay gerçekleşen enflasyon oranına göre yüzde 1,49 oranında büyümüş, 2016 yılının Kasım ayına göre ise yüzde 12,98 oranında büyüme kaydetmişti.

Yarın açıklanacak olan 2017 yıl sonu enflasyon rakamları, aynı zamanda memurların, sözleşmeli personellerin ve memur emeklilerinin maaşların alacakları zammı da belirleyecek. Memurların alacakları enflasyon farkı zammı, hesaplarına 15 Ocak 2017 tarihinde yansıtılacak.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*