Yarın Abonelik Açtıran 53 TL Ödeyecek!

2018 yılı itibariyle uygulanacak olan fiyat yükseltmelerine özel iletişim vergisi de eklendi. Özel İletişim Vergisi (ÖİV) kapsamında alınan yeni karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürüklüğe girdi.

Özel İletişim Vergisi hakkında alınan kararlar, Özel İletişim Vergisi Genel Tebliği ile Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan bu karara göre 2018 yılı itibariyle mobil cihaz aboneliği açtıracak olanlar, özel iletişim vergisi kapsamında 53 Türk Lirası tutarında bedel ödemek zorunda kalacaklar. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda ilk abonelik açılımında 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle 53 Türk Lirası tutarında maktu özel iletişim vergisi ödemesi yapılacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı, bir diğer düzenlemeyi de Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği olarak Resmi Gazete’de yayımladı. Yayımlanan bu tebliğe göre, Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi kapsamında yapılacak olan tüm mal ve hizmet alımları için de Katma Değer Vergisi muafiyeti gündeme gelmiş oldu.

Yayımlanan bu tebliğe göre, bahsi geçen proje kapsamında mal teslimlerinde, hizmet alımlarında; ortaya çıkan vergiler için, mevzuata göre vergiye tabii tutulmakta olan tüm işlemlerden ortaya çıkan vergilerin indirilmesi öngörülürken, aynı zamanda vergi mükelleflerinin talep etmesi halinde indirim yoluyla telafi edilemeyen vergilerin de bu muafiyet kapsamına alındığı belirtildi. Mükellefler, talep ettikleri taktirde bahsi geçen vergiler için iade alabilecekler.

Vergi muafiyetinden faydalanabilmek adına, proje kapsamında imzalanan sözleşmelerin 5 Aralık 2017 tarihinden sonra imzalanması da, tebliğde yayımlanan genel hükümler arasına girdi. Tebliğde belirtilen bir diğer hüküm de Fatih projesinin bileşenlerinden olma noktasında kendini gösterirken, mal ve teslimatların MEB’e gerçekleştirilmesi ya da ithalatın MEB tarafından yapılmış olması da diğer kriterler arasında.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*