Akben’den Yatırımcılara ‘Banka Kurun’ Çağrısı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben yaptığı açıklamada bankacılık sektöründe yerli yatırımcıların daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini, yerli yatırımcıların ister sıfırdan, isterse de TMSF’de bulunan bankaları satın alarak banka kurabileceklerini ifade etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Akben, iş dünyasına ilgi çeken bir çağrıda bulundu. Hem bankacılık, hem de finans sektörünün 2017 yılındaki gelişmlerini değerlendiren Akben, aynı zamanda önümüzdeki yıl için de öngörülerini paylaştı. 2017 yılının bankacılık ve finans sektörleri için oldukça hareketli geçtiğini belirten Akben, bu sektörlerin dayanıklılığının önemli bir testten geçtiğini ve bu testi başarı ile tamamlayabildiğini aktardı.

Türkiye ekonomisinin yüzde 7,4’lük büyüme oranını ilk üç çeyrek döneminde elde ettiğini belirten Akben, bu büyüme oranları ile birlikte birçok yatırım kuruluşunun Türkiye konusundaki beklentilerini yukarı yönlü revize ettiklerini belirtti.

Bank of China’nın Türkiye’ye gelmesinin doğrudan sermaye aktarımı olduğunu belirten Akben, bu durumun çeşitlilik kazandığını ifade etti. Avrupa bölgesinden birçok bankanın Türkiye’de hizmet verdiğini, Türkiye’deki çinli banka sayısının ikiye çıktığını belirtti.

Türk iş insanlarını banka kurmaya davet eden Akben, banka kuramayan iş insanlarının da leasing, tüketici finansmanı gibi kuruluşlardan kurabileceğini belirtti. Bankacılık sektörünün yüzde 46’lık kısmının yabancı sermayeli olduğunu belirten Akben, gelen bu sermayenin yerli sermayeye dönüştüğünü, bu durumun Türkiye’ye olan güveni gösterdiğini, artık Türkiye’nin de yastık altı ya da atıl durumda duran varlıklarını sermayeye kazandırması gerektiğini belirtti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*