2018’de Trafik Cezalarına Yüzde 14,47’lik Zam!

2018 yılında uygulanacak olan trafik cezası ücretleri, Maliye Bakanlığı’nın yeniden değerleme oranına göre hesaplanınca yüzde 14,47 oranında zamlanmış oldu.

Maliye Bakanlığı tarafından 11 Kasım 2017 tarihinde yayımlanan “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği”nde yeniden değerleme oranının yüzde 14,47 olarak belirlendiği duyurulmuştu. Her yıl yeniden değerleme oranına göre zamlanan trafik cezaları da 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle bu oranda yükselmiş olacak.

2018 yılında en düşük ceza 85 Türk Lirası olmak üzere, taşıma sınırı üzerinde yolcu alan sürücülere uygulanacak. En yüksek ceza ise 17 bin 65 Türk Lirası olarak geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenlere kesilecek. Aynı zamanda yetkisi bulunmadığı halde tescil plakası basımı yapan ve dağıtan kişiler için de 11 bin 885 Türk Lirası tutarında ceza kesilecek.

Trafik güvenliğini korumak adına, trafiği tehlikeye sokma potansiyeline sahip ya da trafik işaretlerinin görüntülenmesini engelleyecek bir çöp atımı yapan kişilere de 488 Türk Lirası tutarında ceza uygulanırken, tescil edilen araçların trafik belgesini ve tescil plakasını almadan trafiğe çıkanlara 2 bin Türk Lirası tutarında trafik cezası kesilecek. Ruhsatsız araç ile trafiğe çıkanlara ve araç plakasını görünmeyecek bir yere, uygun yeri dışındaki farklı bir konuma takanlara 108 Türk Lirası tutarında ceza kesilirken, aykırı plaka kullanan kişilere de 488 Türk Lirası tutarında trafik cezası kesilecek.

Plakasında değişiklik yapan kişilere de 488 Türk Lirası tutarında ceza uygulanacak iken, plakasız araç kullananlara kesilecek olan ceza da 2 bin 18 Türk Lirası olacak.

Ehliyetsiz araç kullanan kişilere uygulanacak olan ceza 2 bin 18 Türk Lirası olurken, muayene süresi geçen kişilere kesilen ceza da 108 Türk Lirası olacak.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*