Artık Herkes Müteahhitlik Yapamayacak! Standartlar Geliyor!

TSE ve İNTES tarafından hayata geçirilen çalışmalar kapsamında müteahhitlik sektörü için yepyeni bir dönem başlayacak.

Müteahhitlik sektörü, artık standartlara tabii tutulacak. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen protokol eşliğinde, inşaat sektöründe müteahhitlerin yeterlilik konusundaki kriterleri belirlenecek. TSE ve İNTES b kriterler için “Yapım Müteahhitlik İşletmelerinin Yeterlilik Kriterlerinin Belirlenmesi ve Belgelendirilmesi” protokolüne imza attı.

İNTES tarafından, bahsi geçen kriterlerin belirlenmesi için bir çalışma grubu kurulacak. Bu çalışma grubu, müteahhitlik için kriterleri belirleyecek. Kriterlerin yayınlanması sonrasında da müteahhitlik hizmeti veren tüm firmaların belgelendirme yapmaları gerekecek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İNTES Başkanı Celal Koloğlu, belgelendirme sürecinde de sıkı denetimlerin yer alacağını ifade etti. Koloğlu, bu süreç ile birlikte müteahhitlik sektörünün TSE güvencesi altında şeffaf, güvenilir ve tarafsız bir sistem olarak ortaya çıkacağını belirtti.

Açıklamasında Türkiye’de inşaat müteahhitliği alanındaki kriterlerin tam olarak tanımlanmamış olması sebebiyle, bu sektörde iş yapmak isteyen kişilerin, yeterlilik ya da lisans gibi hiçbir belirleyici unsur aranmadan sektöre girmesinin önünün kesileceğini ifade etti. İsteyen herkesin girebileceği bir iş haline geldiğini ifade eden Koloğlu, müteahhit sayıları için net bir verinin bulunmadığını, tahmini rakamların ise yüz binler ile ifade edildiğini, bu sıfat ile iş yapan firma sayısının çok fazla olduğunu belirtti.

Sektöre giriş aşamasında herhangi bir sınırlama olmamasının, işini gerektiği şekilde yerine getiremeyen müteahhitlerin türemesine, müteahhitliğin bir mühendislik alanı olduğuna ve kutsal bir meslek olarak görünmesi gerektiğine, mimarlık ve mühendislik eserlerinin hayata geçirilmesi konusunda müteahhitlerin en önemli aktörler arasında yer aldığına, bu durumun çözüme kavuşturulmasının sektör için oldukça önemli olduğuna parmak bastı.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*