Dijital Ambargoya Yazılım Babayiğitlerinden Hodri Meydan!

Global düzeyde yazılım anlamında lider konumda olan firmaların Türkiye’ye karşı ambargo uygulama tehditlerine karşı, Türk yazılım şirketlerinden yerli üretim konusunda hazırız mesajı geldi.

Dünya genelinde hizmet veren ve adeta global dev olan yazılım devleri, Türk iş dünyasını yakından ilgilendiren dijital ambargo konusunda açıklama yaparken, Türkiye’de de yerli yazılım şirketlerinden açıklamalar geldi. Alman yazılım devi olan SAP’ın İran ile ticaret yapmakta olan firmalar ile iletişimlerini keseceği yönünde ortaya atılan iddialar sonrasında Türk yazılımcıları “biz hazırız” mesajını verdi.

Ortaya atılan söylentiler arasında Microsoft’un da bu ambargo silsilesine katılacağı iddiaları konuşulurken, yazılım şirketleri tarafından uygulanacak olan dijital ambargonun İran ile ticari ilişkisi bulunan her ülke için geçerli olacağı, bu ambargodan en fazla etkilenecek ülkelerden bir tanesinin de Türkiye olduğu ifade edildi.

CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, konu hakkında yaptığı açıklamada, ortaya çıkan bu ambargonun yerli yazılım sektörünün sahip olduğu önemi gösterdiğini, uzun bir süredir “evinizin anahtarını başkasında olmasın” diye yerli yazılıma dikkat çekmeye çalıştıklarını, ortaya atılan bu iddialar doğrultusunda şirketlerin ve vatandaşların yerli yazılıma yönlenmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin yabancı yazılım şirketleri sebebiyle her yıl 1,2 milyar Türk Lirası tutarında bir vergi kaybı yaşadığını ifade eden Palamut, 30 milyar TL’lik ihracat hedefi olan Türkiye için yazılım firmalarının bir ihracat belirleyici role sahip olmadığını ifade etti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*