Son 5 Gün! Bankanıza Bildirdiniz Mi?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararına göre, geçtiğimiz ağustos ayında hem bireyler kartlarda hem de kredi kartlarında internette online kullanım kapatılacaktı. Ancak süre için uzatılma kararı alındı ve artık o sürenin sonuna yaklaşıldı.

BDDK, kredi kartı ve bireysel banka kartları ile internetten yapılan alışverişlerde online kullanımı kapatacaktı. Bunun için vatandaşların onay vermesi gerekecekti. Bunun için belirlenen tarih ise 17 Ağustos 2071’ydi. Ancak son tarihe yaklaşılması ile söz konusu sürenin 31 Aralık 2017’ye uzatılması kararı alındı. 31 Aralık tarihinden sonra vatandaşlar talep etmedikleri müddetçe bireysel banka kartları ve kredi kartları ile elektronik ortamda online olarak alışveriş yapamayacaklar.

17 Ağustos 31 Aralık Tarihine Uzatıldı! 1 Ocak’ta Uygulanacak!

1 Ocak 2018 tarihi itibari il artık vatandaşları kredi kartları ile internet üzerinden yapacakları alışverişler için onay vermeleri gerekecek. Kart sahipleri ilgili bankaya taleplerini bildirmedikleri süre boyunca da online alışveriş yapamayacaklar.

BDDK’nın aldığı karar ile birlikte kart sahipleri  açık bir şekilde bireysel banka kartları ve kredi kartları ile elektronik ortamda ticari işlem yapamayacaklar. Bunun için vatandaşların kararlarını ilgili bankanın müşteri hizmetlerine bildirmeleri gerekecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, vatandaşların bu konuda yeterli düzeyde bilgilendirilmesi gerektiğin, aksi durumda bunun e-ticaret sektörünün kasasına kilit vurma anlamına geleceğini söyledi. Küresel çapta dijital dönemlerin gün geçtikçe arttığını söyleyen Ekmekçi, Türkiye’de de benzer şekilde online ödemelerin yüzde 80 oranında yükseldiğini, bu nedenle de herkesin bilinçlendirilmesi gerektiğini, e-ticaretin yalnızca alışveriş olarak düşünülmemesi gerektiğini, ulaşım, havacılık, turizm, vergi ödemeleri gibi her şeyin bundan etkileneceğini söyledi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*