TKDK Yüzde 70’e Varan Hibe Desteği Verecek!

Türkiye Tarım ve Kırsal Kalınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) IPARD II Programı kapsamındaki üçüncü başvurular için çağrı döneminin ilan edildiğini açıkladı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Samsun İl Koordinatörlüğü, 2011 yılından bu zamana geçen süreçte üreticilere tam 103 milyon Türk Lirası tutarında hive desteği verdiğini duyurdu. Samsun Valisi Osman Kaymak tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre IPARD II Programı’nın kapsamında verilecek destekler için üçüncü başvuru döneminin çağrısının yapıldığı açıklandı. Hayvancılık ve çiftlik faaliyetlerinin desteklenmesi, çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme sektörlerinde hayata geçirilecek olan projeler ile yüzde 40 ila yüzde 70 arasında bir hibe desteğinin verileceğini ifade eden Kaymak, projenin ilk çağrısının 2011 yılında yapıldığını ifade etti.

IPARD I programının uygulanmakta olduğu 5 yıllık süre sonrasında IPARD II programının iki adet çağrı dönemi boyunca aralarında hayvancılık, gıda işleme, paketleme ve depolama sektörlerinin yer aldığı, kırsal ekonomi faaliyetlerini çeşitlendirmeyi temeline alan toplam yatırım tutarının 250 milyon Türk Lirası’na ulaştığını ifade eden Samsun Valisi Kaymak, bu desteğin 844 farklı projeye verildiğini aktardı. Desteğin 103 milyon TL tutarında hibe edindiğini ifade eden Kaymak, toplamda bin 660 kişi için de istihdam ortamı sağlandığını belirtti.

Projelerin kabulünün 12 Şubat ile 15 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirten Vali Kaymak, verilecek olan desteklerin tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar ve misel üretimi, arıcılık, zanaatkarlık ve katma değerli ürünler, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi alanlarında gerçekleşeceğini, bu desteklerin de yaklaşık 87,2 milyon avroya ulaşacağını belirtti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*