Albaraka Türk KOBİ’lere İhracat ve İthalat İçin Destek Sunuyor!

Katılım bankaları tarafından ihracata verilen destek miktarı 5,1 milyar Türk Lirası’nı aştı. Katılım bankacılığının sektörlere olan etkisi, her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Katılım bankacılığı prensipleri eşliğinde bankalar tarafından ihracatçı konuma geçilmesi ve ihracatın gerçekleşmesi sağlanırken, fon kullanımı karşılığında ise kâr payı sabitliğinden kur riski de oluşmuyor. İhracat alanında 2017 yılında önemli başarılar elde edildi. Katılım bankaları, elde edilen bu başarıya sadece nakdi olarak değil, danışmanlık hizmeti vererek de destek sağladı. Sektör temsilcileri tarafından yapılan açıklamalara göre, sektör temsilcileri, faiz hassasiyeti olan kişi ve firmalar için, dış ticaret faaliyetlerinin katılım bankaları aracılığı ile gerçekleştirildiğini ifade ederken, özellikle hedef kitle olarak da KOBİ’lerin ön plana çıktığı ifade ediliyor.

Konu hakkında değerlendirmelerini ileten Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, katılım bankalarının finansal bir hizmet sunduğunu, mal alım satımı ya da ticaret olmadığı durumlarda kredi vermediklerini, işletmelere özellikle ihracat ve ithalat anlamında önemli fırsatların katılım bankaları aracılığı ile sunulduğunu, dış ticaret finansmanı, on-line finansman, yurt içi ve yurt dışı için taksitli ticari finansman kartlarını katılım bankalarından temin edebildiklerini ifade etti.

Açıklamasında Albaraka Türk Katılım Bankası’nın üç farklı kıtada, 15 farklı ülkede hizmet verdiğini vurgulayan Utku, bu ülkeler arasında Türkiye’nin sahip olduğu ticaret hacminin son yıllarda önemli bir artış sağladığını, örneğin Cezayir’e gerçekleşen Türkiye ihracatının önemli bir kısmının Albaraka Türk Katılım Bankası’ndan gerçekleştiğini, Kuzey Afrika, Orta Doğu ülkeleri arasında da bankanın önemli bir hizmet sunduğunu ifade etti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*