Bu Hataya Düşmeyin! Trafikteki Sigortasız Araç Sayısı 8 Milyona Dayandı!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan verilere göz atıldığında Türkiye genelinde trafikte seyir halinde olan araç sayısı 14,1 milyon’a, kaskolu araç sayısı 4,4 milyon adete ulaşırken, sigortasız araç sayısında 1,5 milyondan fazla artış yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu trafikte olan araçlar için verileri yayınladı. Bir önceki yıla göre sigortasız araç sayısında 1,6 milyon adetlik bir artış yaşandı. 2016 yılının Kasım ayı verilerine göz atıldığında trafikteki araç sayısının 21 milyon olduğunu, bu yıl aynı rakamın 22 milyona kadar yükseldiğini belirten raporda, sigortalı araç sayısının ise 14,8 milyondan, 14,1 milyona kadar gerilediği ifade edildi.

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmadan trafikte seyir halinde olan araç sayısı 7,9 milyon olarak kayıtlara geçti. Bu rakam orana vurulduğunda ise trafikte kullanımda olan her 3 araçtan 1 tanesinin sigortasız olduğu ortaya çıkıyor. En fazla sigorta yaptırmayan araç grubunda ise otomobil, otobüs ve kamyonetlerin yer aldığı grup kendini gösteriyor.

Koalay CEO’su Bradley Du Chenne tarafından yapılan değerlendirmede MTV zammı sonrasında sigortasız araç sayısının 1,6 milyon adetlik bir artış yaşadığını, trafikteki araçların sadece yüzde 22’sinin kaskoya sahip olduğunu, Türkiye’de yaşanan kazaların yüzde 84’lük kısmının maddi hasar ile sonuçlanması gerçeği ile birlikte ciddi bir ekonomi probleminin ortaya çıktığını belirtirken, sigortasız araçların karıştığı kazalar için, sigorta yaptıran tarafın mağdur olmaması adına devlet tarafından yönetilen Güvence Hesabı’ndan 2017 yılında tam 256 milyon TL’lik ödeme yapıldığı ifade edildi. 

Türkiye Sigortalar Birliği tarafından yayınlanan verilere göz atıldığında ise; 7,9 milyon adete ulaşan sigortasız araçların 2,9 milyon adetini otomobillerin oluşturduğunu, ikinci sırada yüzde 15’lik oran ile kamyonetlerin yer aldığını, üçüncü sırada ise yüzde 14’lük kısım ile traktörlerin yer aldığını ifade edildi. Sigortasız kullanımın en yaygın olduğu araç grubunda ise 833 bin adet kamyondan 522 bin adetinin sigortasız olması sebebi ile yüzde 63’lük oran ile kamyonlar en az sigorta yaptırılan araç grubu ilan edildi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*