Tesla İşbirliği Haberleri Gersan Elektrik’i Borsada Uçurdu!

Geçtiğimiz günlerde Gersan Elektrik’in Tesla ile elektrikli araç şarj istasyonu üretimi konusunda anlaşma yaptığını Kredi Haberi ziyaretçileri ile paylaşmıştık. Bu işbirliği haberi, Gersan’ın borsadaki değerini adeta uçuşa geçirdi.

Türkiye’de hizmet veren Gersan Elektrik, elektrikli otomobillerin hızlı şarj edilmesi adına geliştirdikleri projeler arasına, Türkiye’de gittikçe büyüyen bir kullanıcı ağına sahip olan Tesla Motors araçlarını da ekleyince, iki şirket arasına elektrikli otomobiller için araç şarj istasyonu üretimi konusunda bir anlaşmaya imza atılmıştı. Bu anlaşma sonrasında Gersan Elektrik’in borsada işlem gören hisseleri, hafta içerisinde en çok yükselen hisse senedi olma ünvanına kavuşarak yüzde 74,56 oranında değer kazancı yaşadı.

Borsa İstanbul haftayı yüzde 1,31’lik kazanç ile 109 bin 330,17 puandan kapatırken, BIST Mali Endeksi de yüzde 0,84’lük artış yaşayıp 128 bin 983,24 puandan haftayı kapattı. Sanayi Endeksi yüzde 1,83’lük prim elde edip 122 bin 364,08 puana erişti. Hizmetler Endeksi de yüzde 1,95’lik artış yaşarken 79 bin 54,06 puana, bankacılık endeksi yüzde 1,37’lik artış yaşayıp 162 bin 184,09 puana kadar yükseldi. Azalan endeksler arasında ise yüzde 0,25’lik düşüş yaşayan teknoloji endeksi yer aldı.

Hafta içerisinde en çok yükselme yaşayan hisse senedi ise Gersan Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş. olurken, şirketin Tesla Motors ile işbirliği anlaşması yaptığı yönünde çıkan haberler şirketin piyasa değerinin yüzde 74,56 oranında büyümesine ortam yarattı.

Gersan Elektrik’i artış konusunda yüzde 45,95’lik artış yaşayan Asil Çelik Sanayi ve Ticaret takip ederken, yüzde 41,67 oranında yükselen Trantürk Holding de üçüncü sırada yer aldı.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*