Türk Telekom’un Yeni Hedefi Göz Kamaştırıyor!

Türk Telekom, yakın dönemlerde yaşanan mali problemlere karşı dik bir duruş sergiliyor. Şirketin gelecek planları borçlanmadan büyümeyi kapsıyor!

Son dönemlerde hissedarlarından Oger Grubu’nun temin ettiği kredileri ödeyememesi sebebi ile sık sık hissedar değişikliği konulu gündeme gelen Türk Telekom, 5 yıllık planını açıkladı. Türk Telekom CEO’su Panul Doany tarafından yapılan açıklamada, potansiyel alıcıların gözünden bakılarak, Türk Telekom’un şirket değerini artırabilmek adına ortaya koyulan 5 yılık planda, daha fazla borçlanma yapılmayacağını açıkladı.

Hem pazar payını, hem de gelir düzeyini artırmaya odaklanan Türk Telekom, beş yıllık süreçte stratejik planları dahilindeki sermaye yatırımlarını minimum düzeyde tutmayı hedefleiyor. Hem Oger’e, hem de Türk Telekom’a borç sunan bankaların bu plandan memnun olduğunu ifade eden Doany, bu plandaki amacın en yaygın sabit ses ve veri şebekesine sahip olma avantajını kullanarak, kısa vade içerisinde kârlılığı düşük olan yeni müşterilere kavuşup, penetrasyonu artırmaya odaklı.

2013 yılında Türk Telekom’da bulunan yüzde 55’lik hisseleri teminat göstererek 4,75 milyar Dolar tutarında kredi temin eden Saudi Oger’e bağlı OTAŞ, şirketin değerlemesini kabaca 8,6 milyar Dolar düzeyine getirmiş oldu. Hisselerin bir önceki gün yapılan kapanışa göre değeri ise 5,6 milyar Dolar’a tekabül ediyor.

Kredi ödemelerinde zorlanan OTAŞ’ın Türk Telekom hisselerini satma seçeneği ile birçok seçeneği değerlendirdiğini, hisseler için ilgi gösteren iki adet potansiyel alıcının bulunduğunu, yüzde 55’e tekabül eden bu hisselerin akıbetinin belli olması sonrasında beş yıllık stratejinin ayrıntılarının daha da netleşeceğini ifade eden Doany, bankalar ve yüzde 55’lik hisselerin sahibi tarafından sunulacak planların belli olmasına kadar, Türk Telekom’un ekstrem bir karar almayacağını, strtejilerin hissedarların ve bankaların durumlarına göre netleşeceğini ifade etti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*