Türkiye IFC’nin En Fazla Yatırım Yaptığı 2. Ülke Oldu!

IFC’nin en fazla yatırım yaptığı ülkeler arasında birinci sırada yer alan ülke Hindistan olurken, Türkiye de aldığı yatırımlar ile ikinci sıraya yerleşti.

Türkiye’de ağırlıklı olarak belediyelere, altyapıya, sağlığa, finans sektörüne ve yenilenebilir enerji alanına yatırım apan Dünya Bankası Grubu IFC, 2017 yılı içerisinde özel sektöre tam 1,9 milyar Dolar tutarında finansman sağlarken, bunun 1,2 milyarı dolar uzun vadeli yatırım, 700 milyon doları ticaret finansmanı olarak oluştu.

30 Haziran’da başlayan yatırımlar 430 milyon dolarlık uzun vadeli finansmana ve 250 milyon dolarlık ticaret finansmanına ulaşırken, Türk şirketlere IFC tarafından yapılan yatırım miktarı 680 milyon dolara ulaştı.

Kasım ayında emekliliğe ayrılan IFC Başkan Yardımcısı Dimitris Tsitsiragos, Türkiye’nin IFC için oldukça önemli bir yatırım destinasyonu olduğunu, 50 yılda Türkiye’ye 350’den fazla proje için 15 milyar Dolar düzeyinde yatırım yapıldığını, IFC tarafından sunulan bu desteğinde de devam edeceğini ifade etti.

IFC’nin Türkiye portföyünün 5,9 milyar dolar seviyeye ulaştığını ifade eden Tsitsiragos, bu özellik ile Türkiye’nin IFC’nin en çok yatırım yaparak faaliyet gösterdiği ikinci ülke olduğunu, Türk şirketlerinden dünyaya açılmak isteyenlere IFC tarafından önemli destekler sunulduğunu, rekabet ortamında konumlanma aşamasında IFC’nin sunduğu destek ile başarı sağlayan birçok şirket olduğunu, Türkiye ekonomisinin büyümeyi devam ettirmesi halinde IFC’nin yatırımlarının da önemli ölçüde artacağını ifade etti.

Yapısal reformların Türkiye’deki ekonomiye önemli katkılar sunduğuna dikkat çeken Tsitsiragos, Türkiye’nin bu tarz reformlara devam etmesi gerektiğini belirtti. Türk iş insanlarının ve girişimcilerin Türkiye’de bir sorunlar olması halinde yönünü farklı bölgelere çevirebildiğini, bunun ekonomi için oldukça önemli bir avantaj olduğunu, büyüyen bir ülke olunması sebebi ile yatırımcılar için oldukça cazip fırsatlar sunulduğunu, Türkiye için tek sorunun jeopolitik riskler olduğunu ifade etti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*