1 Aralık Sonrası Lastiğini Değiştirmeyene 625 TL Ceza!

Kış uygulaması başlıyor. 1 Nisan 2018 tarihine kadar devam edecek süreçte yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu yarın itibariyle başlıyor!

1 Aralık 2017 tarihi itibariyle kış uygulaması başlıyor. Yük ve yolcu taşıması gerçekleştiren araçlar için başlayacak olan uygulama 1 Nisan 2018 tarihine kadar devam edecek. Yıl başına kadar uygulanacak olan ceza tutarı 625 Türk Lirası olurken, bu ceza tutarı da yeni yıl ile birlikte 715 Türk Lirası’na kadar yükselecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği olarak hem yolcu, hem de eşya taşımalarında ticari amaçlı kullanılan araçlarda kış lastiği takımını, illerdeki hava ve iklim şartlarına göre belirli zaman dilimleri içerisinde zorunlu tutulacağı belirtilirken, denetim yetkisi de valiliklere devrediliyor.

Kış lastiği denetimleri Emniyet  Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve sınır kapılarıdna Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılırken, şehirlere göre belediyeler de denetim birimleri kurabilecek.

Kesilen ceza yıl başına kadar 625 Türk Lirası olurken, yeni yılda yüzde 14,47 oranında uygulanacak yeniden değerleme oranı ile cezalar 715 Türk Lirası’na yükselecek.

Hususi araçlar için herhangi bir zorunluluk bulunmaz iken, zorunluluk şehirler arası ticari araçlar için uygulanacak. Uygulamanın gerçekleştirileceği tarih aralığı, şehirlerin sahip oldukları iklim koşullarına, yol durumlarına göre uzayıp, kısalabilecek. Tedbirsiz, hazırlıksız bir şekilde yola çıkan araçların daha sık denetleneceğini ifade eden Bakan Arslan, kış şartlarına uygun olarak lastik takmayan araçların yola devam etmelerine izin verilmeyeceğini, ya çekici ile çekileceğini ya da kontrol eden ekibin inisiyatifine göre en yakın lastik servisine kadar bir ekip eşliğinde gönderileceğini ifade etti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*