TV Reklamlarına Önemli Düzenleme!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci gün içerisinde gerçekleştirdiği yazılı açıklamada obezite ile savaş adına TV reklamlarına önemli bir düzenlemenin getirildiğini belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci bugün yaptığı yazılı açıklamada oldukça önemli konulara dikkat çekti. Stresin, düzensiz ve sağlıksız beslenmenin, az fiziksel aktivitenin ilk etapta obezite, devam eden süreçte ise bağlı olarak ölümcül sağlık sorunları getirdiğini aktaran Tüfenkci, modern yaşam tarzının da insanlığa önemli tehditler dayattığını dile getirdi.

Kamu sağlığını koruma, beslenme, fiziksel aktivite yapma gibi konularda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na önemli görevler düştüğünü vurgulayan Tüfenkci, gerçekleştirdikleri çalışmaların bir sonucu olarak, çocuk ve gençlerin dikkatini çekmek adına yapılan; cips, gazlı içecek, şekerleme gibi tuz oranı, şeker oranı ve yağ oranı oldukça yüksek olan sağlıksız gıdalar yerine, sağlıklı gıdalara yönlendirebilmek adına, bu tarz ürünler için yapılan tüm reklamlar ve pazarlama iletişimi faaliyetlerinin Reklam Kurulu tarafından ortak politikalar geliştirmeye çalışıldığını ifade etti.

Bu çalışmalar kapsamında, Türkiye’de hizmet vermekte olan tüm gıda işletmecilerinin bir ittifak oluşturduğunu, 12 büyük gıda işletmecisi tarafından da alınacak kararların benimsendiğini dile getiren Tüfenkci, bu projenin sosyal sorumluluk çerçevesinde olduğunu, gönüllülük esasına dayalı olarak imza atılan taahhütlerin de en geç 1 Ocak itibariyle uygulanmaya başlanacağını kaydetti.

Çocuklara özel kanallarda bu tarz gıda reklamlarının yapılamayacağını aktaran Tüfenkci, yapılan diğer reklam çalışmalarında da yeterli ve dengeli beslenme ile alakalı teşvik edici vurguların yapılacağını dile getirdi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*