Merkez Bankası Doları Kontrol Altına Alacak

Merkez Bankası, Türk firmalarının döviz kurları riskleri ile başa çıkabilmesi için 1 ay süre boyunca 3 milyar Dolar satışı gerçekleştirecek.

Merkez Bankası’ndan döviz kurları ile olan mücadeleye destek olabilmek adına önemli bir hamle geldi. Yaşanan kur yükselişini kontrol altına almak isteyen Merkez Bankası, hafta sonu olmasına rağmen mesai yaparak Türk firmalarını rahatlatacak ve dolayısıyla da döviz riskini en aza indirgeyecek yeni bir ihale gerçekleştirecek. Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine karar verdiğini dün duyuran Merkez Bankası, kur sebebi ile yaşanan baskıyı en aza indirgemeyi hedefliyor.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 350 milyon dolar tutarına tekabül eden ilk ihalenin Pazartesi günü gerçekleştirileceği belirtildi. 2017 yılının sonuna kadar olan süreçte vadeli döviz satım pozisyon tutarının en fazla 3 milyar Dolar tutarına tekabül etmesinin planlandığını ifade eden Merkez Bankası, 2018 yılı için ihale takvimi konusunda da yakın dönemde bir duyuru yapacağını ifade etti.

Merkez Bankası tarafından 1 ay boyunca gerçekleştirilecek olan ihaleler ile piyasaya önemli bir miktarda döviz verileceğini ve kurda yaşanacak baskının kırılacağını belirten ekonomistler, Dolar’ın son dönemlerde küresel anlamda değer kazandığını ifade ederken, Merkez Bankası tarafından devreye sokulacak olan bu aşama ile birlikte kurda bir gevşemenin yaratılması hedeflendiğini aktardı.

İhalelere döviz piyasalarında işlem yapma konusunda yetki sahibi olan tüm bankaların katılabileceğini ifade eden Merkez Bankası, ihalelerde vade süresi olarak 1 ay, 3 ay ve 6 ay seçeneklerinin yer alacağını, ihale tarihlerini belirten takvimin de kamuoyuna düzenli olarak duyurulacağının bilgilerine yer verildi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*