Türkiye 7. Sırada! Hedef 1 Milyar Dolar!

Ayakkabı ihracatının geçen yılın sonunda 708 milyon dolar olduğunu açıklayan Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Ömer Kadir Arpacı, 2017 yılının sonunda hedefin 1 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Basına açıklamalarda bulunan Arpacı, ayakkabı sektöründe ithalatın ise geçen sene ile kıyaslama yapıldığın aynı seviyede kaldığını, geçen yılın ihracattan elde edilen değerin 708 milyon dolar olduğunu, bu yılın sonunda hedefledikleri rakamın 1 milyar dolar olduğunu,yan sanayi olarak değerlendirme yapıldığında ihracatta kullanılan malzemelerin yerli tedarik oranının yüzde 80 seviyesinde bulunduğunu, üretimde kullanılan ithal malzeme oranının ise yüzde 10 seviyesinde bulunduğunu söyledi.

Türkiye 7. Sırada!

Dünyada ayakkabı sektörünün toplamda 140 milyar dolar değerinde ticaret hacminin bulunduğunu söyleyen Arpacı, ayakkabı sektöründe Türkiye’nin 7. sırada bulunduğunu söyledi. İhracat dahil olmak üzere ülkemizdeki ayakkabı sektörünün toplam hacminin 6 ile 7 milyar dolar seviyelerinde bulunduğunu söyleyen Arpacı, bu rakamın 5 ile 5,5 milyar dolarlık kısmının ayakkabı yan sanayicileri tarafından üretildiğini söyledi. Türkiye’nin 2017 yılında en çok ayakkabı sattığı ülkenin Irak olduğunu açıklayan Arpacı,  2017-2016 kıyaslaması yapıldığında Rusya’ya yapılan ayakkabı ihracatında toplamda yüzde 120 oranında artış meydana geldiğini söyledi.

2014 yılında ayakkabı ithalatına ek vergi geldiğini hatırlatan Arpacı, söz konusu uygulamasının sektöre artılarının olduğunu,  gelen vergi sayesinde yurt için piyasada ayakkabı üretiminde artış meydana geldiğini ve bunun sonucunda ise yan sanayide de olumlu yönde gelişmelerin meydana geldiğini söyledi.

Küresel olarak ayakkabı modasının çok sık değişim gösterdiğini söyleyen Arpacı, Avrupa’da kullan-at ayakkabı trendinin olduğunu, ucuz olmasına rağmen modaya uygun olan ayakkabı üretiminin yapıldığını, bu ayakkabıların sadece bir sezon giyildiğin, diğer sezon bunların atıldığını, bunun yan sanayiciler için güzel bir şey olduğunu ancak katma değer olarak değerlendirme yapıldığı zaman bunun kötü olduğunu söyledi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*