Yerli Üreticilere Hayvan Desteği Sağlanacak, Ahırlarını Bakanlık İnşa Edecek!

Ucuz et uygulamasında üçüncü aşamaya geçiliyor! İthal et sebebi ile yerli üreticilerin zor zamanlar yaşamasını es geçmeyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sıfır faizli krediden, ahır inşa desteğine kadar oldukça önemli destekleri yerli üreticilere sunacak.

Ucuz et uygulaması vatandaş tarafından olumlu karşılansa da, et sektörü için büyük bir handikapı beraberinde getirmiş, hem yerli üreticilerin, hem de kasapların zor bir dönem geçirmesine ortam yaratmıştı. Şikâyetlerini sürekli olarak dile getiren kasaplar ve yerli üreticiler için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba düğmeye bastı. Yerli üreticiler için oldukça önemli destekler geliyor! Bu destekler ile birlikte yerli et sektöründe önemli bir canlanma hedefleniyor!

Kıymanın 29 Türk Lirası’ndan, kuşbaşı etin ise 31 Türk Lirası’ndan Türkiye genelinde şubeleri bulunan A101 ve BİM vasıtası ile satışa çıkartılması sonrasında destekler için üçüncü aşamaya geçen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’nin her şehrindeki aile işletmelerine önemli bir destek sunacak. Bu destekler ile birlikte yerli üreticilik yapan ailelerin gelir düzeyinin yükseltilmesi hedeflenirken, aynı zamanda yerli et sektörünün tamamen bir düzene girmesi için de ortam yaratılmış olacak.

Programın ilk aşaması 3 yıl süreceği bildirilirken, bu süreç içerisinde ilk etapta Türkiye’nin 81 ilinden belirlenecek 25 bin damızlık yetiştiriciliği yapan aile işletmesine 5 adet büyükbaş, 30 adet küçükbaş olmak üzere hayvan temini gerçekleştirilecek. Devam eden süreçte bu hayvanlar için yem desteği sunacak olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, aynı zamanda hayvanların gelişmesi ve bakılması için gerekli alana sahip olmayan aile işletmelerinin ahır inşa aşamalarını da üstlenecek.

Yerli hayvan yetiştiriciliği yapan ailelere aynı zamanda sıfır faizli ya da düşük faizli kredi desteği sunmayı hedefleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sunulacak olan bu destekler ile birlikte ailelerin hem gelir durumunu yükseltmesi, hem et fiyatlarının ucuzlaması, hem de yerli et sektörünün sürdürülebilirliğinin sağlanması için gerekli ortamı yaratmış olacak.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*