Beklenen Açıklama Geldi: Trump FED Başkanı Adayını Açıkladı!

Uzun zamandır gündemde olan ve döviz kuru üzerinde belirleyici bir etkisi bulunan FED Başkanı adaylığı için Trump’tan şaşırtmayan bir aday geldi. Trump, FED Üyesi Jerome Powell’ı aday gösterdi.

Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanlığı için ABD Başkanı Donald Trump’ın kimi aday göstereceği uzun zamandır büyük bir merak konusu olmuş, hatta döviz kuru üzerinde belirleyici bir rol bile oynamıştı. Trump’ın gösterdiği aday, bankanın guvernörlüğünü üstlenmiş olan Jerome Powell oldu. Bu gelişme ile birlikte Trump ABD tarihinde 40 yıllık bir geleneği daha bozdu.

Trump’ın Powell’ı aday göstermesi ile birlikte son 40 yıldır ilk defa bir FED Başkanı, ABD Başkanı tarafından ikinci kez aday gösterilmedi.

Powell’in Başa Geçmesi İçin Sırada Ne Var?

Trump’ın adayı olan Powell’ın Fed yönetimine geçebilmesi için Senato’nun onayını alması gerekiyor. İlk kadın başkan Janet Yellen’in görev süresi 3 Şubat 2018’de dolarken, Powell’ın Senato’nun onayını alması halinde bu tarih itibariyle görev başı yapacak.

Doların Tepkisi Ne Oldu?

Türkiye’de borsanın kapanışı itibariyle 3,81 TL seviyesinden işlem gören Dolar kuru, Trump’ın adayını açıklamasından önce 3,80 seviyesinde yer alırken, başkan adayının açıklanması ile birlikte 3,7986 TL seviyesine geriledi. Aynı dakikalar içerisinde Euro/Dolar paritesi de yüzde 0,37 oranında yükseliş yakalayarak 1,1662 seviyesine yükseldi.

ABD Başkanı Trump’ın Powell’ı aday göstermesi daha önceden de medyada yer edindiği için piyasalarda herhangi bir şok etkisi yaratmadı. Başkan adayının açıklanması ile birlikte FED Başkanlığının dolar üzerinde olan etkisi de dağılmaya başladı.

ABD piyasalarında devam eden günlerde takip edilecek veriler ise Trump’ın vergi çalışmaları ve FeD’in Aralık ayı faiz artışı olacak gibi gözüküyor.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*