Gümrüklerde Değişim Bugün Başladı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, sınır kapılarında önemli bir değişikliğe imza attı. Kapılardaki yoğunluğu azaltmak  ve gümrük işlemlerini hızlandırmak adına sınır kapılarında artık taşıt plaka okuma sistemi devreye alınacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin geçtiğimiz günlerde Edirne’ye gerçekleştirdiği ziyaret esnasında yaptığı açıklamada, sınır kapılarında taşıt plaka okuma sisteminin hazırlıklarına başlandığını ifade etmiş, bu çalışmaların Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından Kapıkule için tamamlanmış olduğunu belirtmişti. Türkiye’ye hem giriş, hem de çıkış aşamasında araçların sınır kapısında plakaları, özel hazırlanan kameralar vasıtası ile otomatik olarak okunacak.

Türkiye’ye hem girişte, hem de çıkışta araçların plakaları sistem tarafından otomatik olarak okunup, kaydedilmesi için iki farklı noktaya özel kamera sistemleri kuruldu. 1 Kasım 2017 tarihi (bugün) itibariyle çalışmaya başlayacak olan sistemler ile birlikte Kapıkule’den başlayarak tüm sınır kapılarında yoğunluğun azaltılması ve gümrük işlemlerinin hızlandırılması planlanıyor.

Kurulan yeni sistem sayesinde artık araçlar gümrük kapılarında durdurulmayacak. Araçların durdurulması yerine iki farklı noktaya kurulan kamera sistemleri sayesinde araçların plakaları otomatik olarak okunup, kaydedilecek iken, bu bölüm için ek bir memura da gerek kalmadan, 24 saat boyunca aktif bir şekilde kullanılabilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Ağustos ayında Kurban Bayramı öncesinde Edirne’ye gerçekleştirdiği ziyaret esnasında ilk testin İpsala Sınır Kapısı’nda gerçekleştirildiğini, elde edilen sonuçların başarılı olduğunu, 1 Kasım itibariyle Kapıkule Sınır Kapısı ve diğer 20 gümrük kapısında sistemin faaliyete başlayacağını duyurmuştu.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*