Ulaştırma Faaliyetlerine Yoğun Kredi!

Türkiye’de hizmet veren bankalar, son dönemlerde özellikle ulaştırma alanında faaliyet gösteren kurum ya da kuruluşlara önemli derecede kredi desteği sağladı. Ağustos sonu itibariyle denizcilik, ulaştırma ve haberleşme alanında temin edilen krediler 127 milyar Türk Lirası’na kadar ulaştı.

Bankalar tarafından ulaştırma faaliyetleri adına verilen krediler, bir önceki yılın Ağustos sonuna kadar olan sürecine göre yüzde 26,3 düzeyinde bir artış yaşadı. Hem ulaştırma, hem de lojistik alanında önemli yatırımların yapıldığı Türkiye’de, gerçekleştirilen bu yatırımlara bankalar tarafından da finansal destek sunuluyor. 

Peşpeşe hayata geçirilen dev projelere ek olarak, özel sektör tarafından gerçekleştirilen yatırımlar için de bankalar kolları sıvadı. Ağustos sonu itibariyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından açıklanan verilere göre bankalar tarafından ulaştırma, haberleşme  ve denizcilik faaliyetleri için verilen kredi tutarı, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 26,3’lük bir artış yaşayarak 127 milyar Türk Lirası’na kadar ulaştı.

Aynı dönem içerisinde bankalar tarafından sunulan toplam nakit krediler 2 trilyon 16 milyar 200 bin Türk Lirası’na tekabül ederken, bu kredi tutarının ulaştırma faaliyetleri için sunulan kısmı ise yüzde 6,6’lık kısmına ulaştı. Bir önceki yıl ulaştırma faaliyetleri için aynı dönemde verilen kredi tutarı ise 100 milyar 812 milyon Türk Lirası’na tekabül ediyordu. Geçen yıl ulaştırma sektörü için verilen kredilerden takibe düşen kredi miktarı 2,4 milyar Türk Lirası’na tekabül ederken, bu rakam bu yıl 3,1 milyar Türk Lirası’na kadar ulaştı.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*