Araç Sahiplerine Kötü Haber! Zam Kapıda

Araç sahiplerine kötü haber geldi. Zorunlu trafik sigortası primlerine zam gelecek. Yapılan zam yıl sonunda gerçekleşecek.

Araç Sahiplerine Kötü Haber! Zam Kapıda

Zorunlu trafik sigortası primlerine yıl sonu itibariyle zam gelecek. Sigortaya yapılacak zam artışının ise yüzde 10 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Trafik Sigortalarında sürekli tartışma haline gelen tavan fiyat uygulaması ile birlikte vergi yükü tartışmaları sonrasında Hazine Müsteşarlığı tarafından bu kapsamda yeni bir adım geldi. Müsteşarlıktan yapılan açıklamalara göre zorunlu trafik sigortası prim ödemelerinde her ay düzenli olarak yüzde 1 olarak uygulanan fiyat artışına zam geldi ve bu zam yüzde 1 olan oranı yüzde 1,5’e çıkarttı. Yapılan hesaplamalar doğrultusunda 2017 yılının eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında yani son 4 ayda prim ödemeleri yüzde 6 oranında artış gösterecek.

Açıklanan genelgeye göre 2017 eylül ayının başında başlayacak olan zam uygulaması ile her ay trafik sigortası prim ödemeleri yüzde 1,5 oranında artış gösterecek.

Müsteşarlık, 2017 nisan ayı döneminde yayınladığı genelde ile trafik sigortası primlerinde tavan fiyat uygulaması getirmişti. Yine benzer şekilde prim ödemelerinin her ya yüzde 1 olacak şekilde artırılacağı konusunda karar almışı. Nisan ayından bugüne kadar yani 4 aylık süreçte primler yüzde 4,1 oranında artmıştı.

Gelecek olan yeni uygulama ile beraber 2017 yılının son 4 aylık sürecinde yüzde 6 oranında,  yine 2017’nin sonundaki toplam artışın ise yüzde 10 oranında gerçekleşmesi beklenmekte.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*