Kanal İstanbul İçin Katkı Payı Sistemi Geliştirilecek!

Kanal İstanbul İçin Katkı Payı Sistemi Geliştirilecek!

Bakan Ahmet Arslan, Kanal İstanbul gibi büyük yatırımlarda kullanılmak üzere katkı payı modelinin gündemde olduğunu bildirdi.

Kanal İstanbul İçin Katkı Payı Sistemi Geliştirilecek!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olan Ahmet Arslan, katkı payı modelinin, Kanal İstanbul’da dâhil olmak üzere bunun gibi büyük yatırımlarda kullanılmak için gündeme alınmış olduğunu belirterek, yatırımın bir kısmını devlet tarafından, kalan kısmının ise özel sektör tarafından tamamlanacağı ve tamamı özel sektörler tarafından finanse edilemiyorsa bu yola başvurulabileceğini açıkladı.

Bakan Ahmet Arslan konu üzerine yapmış olduğu açıklamasında özellikle geri dönüşümü 20 yıldan fazla olan ve bu sebeple de finansman bulunamayan projelerde böyle bir modelin uygulanabileceğini açıklarken, geri dönüşümü 50 yılı bulan projelerde kamunun bu sürenin 20 yıla düşürecek kısmı için katkı payı sağlayacağını belirtti.

Gazetecilerle gerçekleştirmiş olduğu iftar yemeğinde konuşan Bakan Arslan, geri dönüşü uzun yılar süren demiryolu projeleri ve Kanal İstanbul gibi projelerde katkı payı modeli uygulamasına geçilebileceğini belirtti. Geri dönüşümü 20 yıldan fazla olan  yap – işlet – devret projelerinde özel sektörlerin uzun vadede kredi bulamayacaklarını belirten Arslan, bir kısmını kamu yaparken, diğer kısmını da özel sektörün tamamlayabileceğini ya da ödeyebileceğini ifade etti.

Ayrıca Kanal İstanbul Projesi’nde ki yüksek fiyatların dikkat çekip konu olabileceğini de ifade eden Arslan, işletme, yapılabilirlik ve finans boyutlarına bakmış olduklarını da açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan konuşmalarında dünyanın bir kısmını kamunun yapmış olduğu bu modellerin oluşturduğunu kaydederken, geri dönüşümü 40 yılı bulan bir yatırım adına finansman sağlanabilmesi için 15-20 yıla ihtiyaç duyuluyorsa bu durumda kamunun da 20 yıla düşürülecek kadar olan bölümünü karşılaması gerektiğini açıkladı. Bir projenin geri dönüşümü 50 yılı bulsa dahi fazla katkı payını kamunun karşılaması gerektiğini de ifade ederek her projede bu pay farkının olması gerektiğini kaydetti.

Ayrıca konuşmalarında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ki bakım çalışmalarına da değinen Arslan, vatandaşlara toplu taşıma araçlarına yönelmelerini ya da diğer alternatif yolları tercih etmelerini önerdi.  

Kanal İstanbul Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan Katkı Payı Modeli


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500