Katar’a Bir Darbe De S&P’den Geldi!

Türkiye’nin kredi notunu BB seviyesine düşürerek yatırım yapılamaz mesajı veren S&P, şimdi de Katar’ın kredi notunu düşürdüğünü duyurdu.

Son günlerde Arap ülkeleri tarafından ambargo uygulaması devreye sokulmasıyla Körfez bölgesinde bir ekonomik karışıklık hakimleşmişti. Uygulanan ambargo sonrasında sürekil yalnızlığa itilen Katar’a bir darbe de kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P’den geldi.

Katar‘ın sahip olduğu kredi notunu düşürerek negatif görünüme çevirdiğinin duyurusunu yapan S&P analistleri, AA seviyesine sahip olan Katar’ın kredi notunu AA- seviyesine düşürdükten sonra, kredi görünümünü de negatif olarak değiştirdi.

Son 11 yılın en düşük seviyesine düşen Katar para birimi, hisse senetlerinde de şiddetli bir düşüş yaşamış ve ülkede bir anda ekonomik bir belirsizilik baş göstermişti. S&P cephesinden yapılan açıklamada dikkat çekilen bu detaylar ile birlikte Katar’ın gidişatının yakın mercek altında takip edileceğinin bilgisi de verildi.

S&P, aynı zamanda yaptığı açıklamada Katar’da hizmet veren bankaların sahip oldukları mevduatlarda büyük ölçekli bir yabancı para payı olduğuna dikkat çekerken, yaşanan olaylar neticesinde ülkeden yabancı para çıkışı olmasının yüksek ihtimal olduğuna değindi. Yaşanacak bu nakit kaybı için Katar Varlık Fonu ve Katar Merkez Bankası rezervlerinin devreye sokulmasının mümkün olduğunu belirten S&P yetkilileri, aynı zamanda Katar ile ilişki dondurma kararı alan 6 ülkenin Katar’ın sahip olduğu ihracatta yüzde 10’luk, ithalatta ise yüzde 15’lik bir paya sahip olduğunun bilgisini verdi.

 

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*